Polskie Towarzystwo Spawalnicze - Oddział Wrocław
ul. Krakowska 36/38
50-425 Wrocław
tel./fax (71) 3433123

Historia działalności

Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Spawalniczego został powołany do życia przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Spawalniczego w Gliwicach dnia 15.02.1996 r. we Wrocławiu przy ul. Krakowskiej 36/38 w Szkole Spawania firmy BOC GAZY.

 W skład pierwszego zarządu wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Spawalniczego weszli :

  • Przewodniczący Zarządu - Piotr Wierzbicki,
  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu – Krzysztof Majerski,
  • Skarbnik - Waldemar Ciepichał,
  • Sekretarz - Robert Stebelski,
  • Członek Zarządu - Irena Paradowska.

Na początku swojej działalności Oddział Wrocławki PTS skupił swoją działalność na organizowaniu pokazów firm produkujących i sprzedających sprzęt oraz materiały spawalnicze takich jak: BOC GAZY z Wrocławia, ROBOPROJEKT z Wrocławia, OZAS z Opola (obecny ESAB), ASPA z Wrocławia, PLAZMET z Wrocławia, BESTER z Bielawy (obecny Lincoln Electric) , RYWAL z Torunia, CASTOLIN ze Szwajcarii, LINCILN ELECTRIC z USA, KEMPPI OY z Finlandii, PAS z Zielonej Góry, ELEKTRA BECKUM z Niemiec i wielu innych.

Następnie skupił swoją działalność na organizowaniu seminariów dla spawalników wspólnie z innymi instytucjami spawalniczymi jak: TUV, UDT, ASME i Instytut Spawalnictwa w celu propagowania wiedzy spawalniczej oraz konferencje dotyczącą stanu spawalnictwa w Polsce 28.11.1996r w której udział wzięły najważniejsze instytucje oraz firmy spawalnicze w kraju.

W celu ułatwienia pracy polskich spawalników w 1998 Oddział Wrocławki PTS rozpoczął wspólnie z firmą TECHNOCORE z Wrocławia prace nad opracowaniem pierwszego w Polsce komputerowego spawalniczego poradnika "KATSPAW" informującego o materiałach i sprzęcie spawalniczym – zał. nr 1. który zaprezentowany został po raz pierwszy dnia 21.10.1998 na targach spawalniczych "INTERWELDING" w Katowicach.

Poradnik wydawany był na płycie CD i rozprowadzany wśród członków Polskiego Towarzystwa Spawalniczego i sympatyków we współpracy z którymi był rozwijany.

zal1 

Ze względu na utrudnienia w rozprowadzaniu katalogu na płytach CD, w 2012 r. opracowana została nowa internetowa wersja katalogu "KATSPAW INTERNET" pozwalająca na korzystanie z katalogu za ośrednictwem internetu i dająca użytkownikom możliwość modyfikowania i rozszerzania danych zawartych w poradniku.

zal2 

Szczegółowe informacje oraz rejestracja dla użytkowników na stronie - www.katspaw.pl

Wrocławski Oddział PTS przeprowadził i prowadzi również wiele innych form działalności w celu propagowania spawalnictwa w firmach.

Największym i najbardziej znanym przykładem tej działalności było opracowanie wspólnie z firmą VOLVO POLSKA we Wrocławiu innowacyjnego systemu zapewnienia jakości spoin wykonywanych w połączeniach występujących w produkcji autobusów produkowanych przez firmę VOLVO we Wrocławiu, co opisane zostało w Przeglądzie Spawalnictwa nr 11-12/2001 oraz gazecie firmowej firmy VOLVO nr 7/47.

zal3       zal4 

Obecnie Oddział Wrocławski PTS nadal znajduje się we Wrocławiu przy ul. Krakowskiej 36./38 w siedzibie Szkole Spawania firmy Air Products Sp.z o.o. i nadal współpracujemy z wieloma firmami i instytucjami spawalniczymi w celu propagowania spawalnictwa w firmach oraz rozwijania internetowego spawalniczego poradnika "KATSPAW" w celu ułatwienia pracy spawalnikom i osobą związanym ze spawalnictwem oraz rozwoju komputerowego poradnika spawalniczego dla spawalników.

Serdecznie zapraszamy firmy i spawalników z Dolnego Śląska do wstąpienia do wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystw Spawalniczego i wspólnego rozwijania pierwszego w Polsce komputerowego spawalniczego poradnika "KATSPAW INTERNET" ułatwiającego pracę spawalników i osób związanych ze spawalnictwem.

Obecny zarząd oddziału Wrocławskiego PTS: 

  • Przewodniczący Zarządu - Piotr Wierzbicki
  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu - Piotr Fijołek
  • Skarbnik - Eugeniusz Sorażkiewicz
  • Sekretarz - Ryszard Trzebiński
  • Członek Zarządu - Waldemar Ciepichał